EN
poradia zaburzeń węchu

Poradnia zaburzeń węchu

Poradnia prowadzona jest przed dr n. med. Agnieszkę Korkosz – Mierzejewską.

Czym są komórki węchowe?

Komórki węchowe są jednymi z komórek nerwowych w organizmie człowieka, które bezpośrednio odbierają bodźce ze środowiska zewnętrznego. Tym bodźcem są cząsteczki zapachowe wdychanego powietrza. Zdrowy człowiek jest w stanie odczuwać ponad 100.000 różnych zapachów. Kierując się wzrokiem i intensywnością zapachu jesteśmy w stanie określić, jakie jest jego źródło.

Węch pełni w naszym życiu wiele istotnych funkcji:

Zaburzenia węchu mają duży wpływ na jakość naszego życia. Brak lub osłabienie węchu powodują utratę przyjemności z jedzenia i tym samym spadek apetytu, co może skutkować zmniejszeniem masy ciała i zaburzeniami w odżywianiu, a także kłopotami z libido. Dłużej trwające problemy z węchem mogą być powodem uczucia niepokoju i stanów depresyjnych.

BADANIE I TRENING WĘCHU

BADANIE WĘCHU – SNIFFIN’STICKS TEST

Do badania węchu stosowany jest zestaw Sniffin’ Sticks Test. Test ten jest profesjonalną, wystandaryzowaną metodą oceny węchu. . Próbki zapachowe zawarte są w tzw. “penach”, przypominających wyglądem flamastry. W trakcie badania lekarz podaje badanemu do powąchania kolejne próbki zapachowe. Na tej podstawie lekarz wyznacza próg węchu (najniższe stężenie zapachu, które Pacjent czuje) oraz oceniana umiejętność Pacjenta do różnicowania i identyfikacji zapachu. Ostateczny wynik badania węchu jest wypadkową powyższych parametrów. Po badaniu uzyskujemy informację czy węch jest prawidłowy, czy osłabiony i w jakim stopniu. W zależności od wyniku badania lekarz proponuje dpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

sniffin sticks olfactory test

TRENING WĘCHU

Utrata węchu  została  uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nagła, częściowa, a niekiedy całkowita utrata węchu, inaczej anosmia, jest u niektórych osób pierwszym lub jednym z pierwszych, a czasem nawet jedynym z odczuwalnych symptomów zakażenia koronawirusem.
Wszystko wskazuje na to, że utrata węchu w przebiegu zakażenia jest odwracalna , u niektórych osób węch powraca już po kilku dniach, ale są pacjenci, u których zajmuje to kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.
Po  badaniu węchu  uzyskujemy informację czy węch jest prawidłowy, czy osłabiony i w jakim stopniu. W zależności od wyniku badania lekarz proponuje odpowiednie leczenie oraz trening węchu. Dłużej trwające problemy z węchem mogą wywoływać uczucia niepokoju i stany depresyjne. Jeżeli brak węchu  jest związany z przeziębieniem lub zapaleniem zatok -jej objawy mijają wraz z wyleczeniem choroby podstawowej.

W naszym Centrum wprowadziliśmy INNOWACYJNY TRENING WĘCHU, który może być zlecony przez lekarza. Powrót węchu u chorych może być stymulowany. Odbywa się to  przy pomocy specjalnie dobranych zapachów, w celu pobudzenia nerwu węchowego.

 

„Nie lekceważ pogorszenia węchu – może być pierwszym objawem niektórych schorzeń laryngologicznych i neurologicznych.”

Nasz specjalista zajmujący się tym zagadnieniem

dr n. med. Agnieszka Korkosz-Mierzejewska AUDIOLOG / LARYNGOLOG

Ukończyła studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł specjalisty…

Potrzebujesz konsultacji ?